13 Δεκεμβρίου 2009

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ

Αν το χτεσινό ματς ο Παναθηναικός το έδινε με τον Τεν Κάτε στον πάγκο, σήμερα οι φυλλάδες θα γράφανε για την έλλειψη πάθους του ΠΑΟ, την τραγική άμυνα, τις μηδενικές ευκαιρίες, την άθλια ανάπτυξη του παιχνιδιού και θα λέγανε πως ήμαστε τυχεροί που φύγαμε με το διπλό...

Σήμερα όμως επειδή νίκησαν οι φυλλάδες στον πόλεμο της προπαγάνδας ενάντια στον Τεν Κάτε και κατ' επέκταση ενάντια στον Παναθηναικό, ο Παναθηναικός ήταν ομαδάρα, με φοβερό πάθος, πάει για τίτλο, είχε νοοτροπία νικητή και άλλες τέτοιες παπαριές που πραγματικά νομίζω πως είμαι τυφλός αφού χτες πήγα γήπεδο και είδα τα χάλια μας. Είδα δηλαδή πως πάλι δεν είχαμε ίχνος τακτικής και συστήματος, πως δεν κάναμε ούτε μισή ευκαιρία μέχρι το γκολ, πως ο Ηρακλής έχασε 2-3 κλασσικότατες ευκαιρίες χάριν στην φοβερή άμυνα μας, είδα έναν Βύντρα από το παλιό 'καλό' παρελθόν, είδα έναν Κατσουράνη τραγικό για ακόμα ένα ματς, όπως επίσης όντως είδα ένα τρομερό Σίλβα και έναν απίστευτα ορεξάτο Νίνη.

Φυσικά δεν φταίει ο Νιόμπλιας για αυτή την εικόνα και γι'αυτό έχω σαν τίτλο πρόβλημα νοοτροπίας. Μετά την αλλαγή προπονητή όλοι πιστεύαμε πως οι παίχτες θα μασούσαν σίδερα για να αποδείξουν στον νέο coach πως αξίζουν μια θέση στην 11άδα. Αντίθετα ελάχιστοι είχαν όρεξη και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο Παναθηναικός ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ! Σίγουρα στο δεύτερο ημίχρονο ήμαστε πολύ καλύτεροι αλλά και πάλι κάτι πάει στραβά. Αρχίζω και διαπιστώνω πάλι μια δημοσιουπαλληλίστικη νοοτροπία και δεν μπορώ να καταλάβω τί σκατά γίνεται εκεί στην Παιανία. Ελπίζω να τους ξυπνήσουν λίγο γιατι μερικοί παίχτες πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Κρατάω τους 3 βαθμούς, τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ που κέρδισε για πλάκα τις εντυπώσεις και σε κάποιες φάσεις όλες οι γριές μας κάναν χάζι και φυσικά κρατάω το θετικό ντεμπούτο του νέου προπονητή μας. Καλή επιτυχία στην συνέχεια και είπαμε....μακριά από ΤζιολοΜάντζιους και σιγά-σιγά να την κάνει από την 11αδα ο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ Βύντρα....